Tagasi loetelu juurde

#12 „Maailma parima kodulehe loomise õppetunnid” Aleko Peipsi [Myoton]

Selles saates räägime maailma parima kodulehe loomise õppetundidest just tellija poolt vaadates. Me kõik teame, et hea koduleht võib päris palju uksi ettevõttele avada ja halb koduleht võib need vähesedki kliendid eemale peletada. Tänaseks saatekülaliseks, kellega sellel teemal vestleme, on Aleko Peipsi ettevõttest Myoton. Aleko on otsustanud muuta lihastoonuse mõõtmist ja seda jäädavalt. Nimelt arendab tema ettevõte täiesti unikaalset toodet Myoton, mis on müomeeter ja mida kasutavad näiteks ka NASA astronaudid.

Miks on saate teemaks valitud just maailma parima kodulehe loomise õppetunnid? Nimelt võideti koostöös WSI Online digiagentuuriga myoton.com veebi eest rahvusvahelisel WMA WebAwards 2017 konkursil maailma parima biotehnoloogia valdkonna veebilehe tiitel. Tegemist on esimese korraga, kui eestlased maineka konkursi 21-aastase ajaloo jooksul kõrgeima tunnustuse saavad.

Lisaks maailma parima kodulehe loomise õppetundidele räägime saates Myotonist kui unikaalsest seadmest ning selle seadme turustamisest ja turundamisest.

Enne, kui me hakkame rääkima maailma parimast kodulehest, mis tiitli Myoton sai, on mõistlik vaatajatele ära seletada, mis asi see Myoton üldse on ja kellele see mõeldud on?

Myotoni puhul on tegemist pindmiste skeletilihaste mõõtmise aparaadiga, mida põhimõtteliselt võib nimetada digitaalseks palpeerimiseks. Palpeerimine iseenesest on lihtsalt nii-öelda pehmete kudede katsumine või kompamine, mis annab mingisuguse subjektiivse tunde. See masin annab sellele arvväärtuse läbi erinevate parameetrite nagu toonus, elastsus, jäikus ja paar lisaparameetrit veel. Ja sellega põhimõtteliselt on võimalik kirjeldada selle mõõdetava bioloogilise koe tervislikku seisundit.

Kellele see seade reaalselt mõeldud on?

See seade on mõeldud kõikidele neile, kes soovivad või kellel on vajadus mõõta mingisuguse sportimise, ravi, taastusravi, füsioteraapia või massaaži tulemust või mõju teatud lihastele või mõnele muule pindmisele pehmele koele. Kõigile neile see aparaat mõeldud ongi.

Koostöös WSI digiagentuuriga võitsite oma kodulehega USA-s korraldataval WMA WebAwards 2017 konkursil biotehnoloogia valdkonnas maailma parima kodulehe tiitli. Sellele projektile aitasid veel kaasa Frost FX, Propapanda, Artec, Rakett ja Tiit Liiv. Suured õnnitlused meile kõigile! Arvestades sinu toote spetsiifilist ja mõnes mõttes väga kitsast sihtgruppi, siis miks sa üldse otsustasid investeerida kodulehe arendusse?

Ütleme niimoodi, et kui ma selle projektiga liitusin, siis see unistus oli mul juba algusest peale ja see mõte kuskil taga kuklas tiksus, et kuidas inimestele näidata ja arusaadavaks teha midagi sellist, mida nad oma elus kunagi näinud pole. Seda oli päris keeruline teha, kuna need tükid olid sellised hõredad ja seda kogemust oli ka veel natukene vähe, et mida ikkagi näidata inimestele. Aga ajapikku tulid teadmised, tekkis teatud enesekindlus, rahalised võimalused, turg oli ka juba rohkem valmis ja see kõik võimaldas hakata looma seda kodulehte.

Tavaliselt meditsiinivaldkond ja teised analoogsed ettevõtted ei hiilga väga uhkete kodulehtedega. Kas antud koduleht on toonud sulle ka mingeid huvitavaid kontakte või uusi kliente, kes ütlevad, et hästi tehtud.

Kuidas see koduleht meie puhul töötab on nii, et meil on sadu seadmeid üle terve maailma erinevates riikides, äkki 50 erinevas riigis, ja seal igasugustes teadusinstitutsioonides teostatakse teaduslikke uuringuid. Need publitseeritakse ära ja siis see audience, olgu selleks meditsiinitöötajad või akadeemikud, puutub varem või hiljem nende publikatsioonidega kokku. Ja esimene asi, kuhu nad loomulikult lähevad, kui nad seda sõna seal publikatsioonis loevad, on koduleht. Nüüd on küsimus, mis sealt esimesena vastu vaatab. Küsimus on selles, kas koduleht tekitab usaldust või mitte. Kas on arusaadav, mida tahetakse öelda, kuidas see töötab ja mis sellega teha saab ning kas seda, mis sealt silmale vastu vaatab, on meeldiv vaadata. Mis tunne südames tekib. Kui tekib usaldus, järelikult on kõik õige.

Lõpptulemus on ju väga hea. Sellessuhtes, et auhinnatud ja mõlemad pooled on rahul. Kuid seda ei saa küll öelda projekti kulgemise kohta. Kui sa meie juurde oma päringuga tulid, siis ma võin öelda, et selgelt me võtsime vast liiga suure tüki, mida korraga hakata alla neelama. Ja see on kindlasti meie kõige suurem õppetund, et ei tasu niimoodi selga sirgu ajada ja öelda, et me suudame kõike. Olenemata, kus me täna oleme, mis on sinu kõige suuremad õppetunnid just selle kodulehe valmimise protsessi osas?

Ma tahaks positiivse noodiga öelda seda, et kui väga tahta, siis kõik on võimalik. Küsimus on selles, kas on seda soovi, indu ja võimalust teha ning milliseks siis see tellija ja tellimuse täitja omavaheline koostöö kujuneb. Ma olen iseenda jaoks seda koostööd iseloomustanud selliselt, et kaks hullu said kokku – üks, kes oskas nõuda, ja teiselt poolt, kes oskas teha. Mis saab nagu veel parem match olla? Ja täpselt niimoodi see oligi. Aga alguses on vajalik, et mõlemad pooled saaksid ühele lehele, suudaksid vastastikku ära formuleerida ning teineteist kurssi viia sellega, millised on võimalused ja mida ikkagi täpselt vaja on. Kui see töö ind ei rauge ja see motivatsioon püsib üleval, siis igal juhul varem või hiljem nii-öelda see vesi leiab oma tee sealt kivide vahelt. Hea lõpptulemus, ma kujutan ette, on sellisel juhul ikkagi vältimatu.

Kas me võime öelda siis seda, et väga hea lõpptulemuse saavutamiseks ongi tegelikult pisaraid, viha ja armastust sinna protsessi vaja?

Ma arvan, et see kuulub selle juurde. Sa mainisid väga õigesti – armastust ja siirast soovi midagi väga ägedat teha. Kui südames on see tunne olemas, et peab äge olema, siis ta tuleb ka. Ja need nii-öelda pisikesed pettumused ja tagasilöögid paratamatult kuuluvad sinna juurde. Aga tähtis on ikkagi see tunne.

Myoton ja müomeeter on selgelt täna teerajaja oma valdkonnas. Räägi, millest alustada sellise toote või ettevõtte turundamisel ja turustamisel, kui mõnes mõttes puuduvad turg, konkurendid, kellelt šnitti võtta, ja teadlikkus?

Mina alustasin seda niimoodi. Ma kõigepealt võtsin baastehnoloogia, mis oli mõnevõrra aegunud ja mis oli välja töötatud Tartu Ülikooli bioloogia doktor Arved Vaini poolt. Esimene küsimus mul talle oli, kus on kruvikeeraja. Võtsin selle seadme lahti ja järgmine küsimus oli, miks see seade niimoodi tehtud on. Tookord teisi paremaid lahendusi ei olnud ja mulle oli kohe selge, et selline lahendus nõuab mõtlemist ja ümber tegemist, et ta oleks kompaktne, vastaks rohkem kaasaja nõuetele ja annaks rohkem võimalusi. Ja ausalt öeldes, ega ma väga täpselt ei teadnud ja kujutanud ette, kui pikk või kui raske see tee saab üldse olema. Kui ma rääkisin ühe keskastme juhiga maailma suurimast meditsiinivaldkonna ettevõttest Johnson & Johnson, siis ta ütles niimoodi, et kui mingisugust tehnoloogiat hakatakse meditsiinitarbeks arendama, siis keskeltläbi, enne kui see tehnoloogia turule jõuab ja hakkab pead tõstma, kulub sellele 15 aastat.

Põhimõtteliselt võib sind iseloomustada, kui tüüpilist ettevõtjat, kes on natukene kartmatu ja kes hüppab lennukist alla ilma langevarjuta ning poole tee peal hakkab mõtlema, kuidasmoodi ma selle langevarju endale meisterdan.

Nojah, sest mina ju ei teadnud, et see asi ei ole võimalik. Ma rääkisin doktor Arved Vainiga sellel teemal ja ta ütles mulle niimoodi, et Aleko, sul ei ole mõtet siin aega ja ressursse kulutada, sest kõik asjad, mis on võimalik teha, on juba ära proovitud selles valdkonnas ning teised tehnoloogilised lahendused ei ole võimalikud.

Rääkides sinu sihtgrupist, siis tegelikult sinu sihtgrupp on arstid, spordiarstid, spordiinimesed. Neid on mõnes mõttes väga raske mõjutada efektiivse turunduse mõistes ja kontekstis. Millised kanalid või millised mõjutamismeetodid sinu valdkonnas kõige rohkem töötavad?

Meditsiinitehnoloogiate arenduse puhul põhiinstrument, kui me räägime mingisugustest uutest meetoditest, on alati ikkagi teadusuuringud. Ja teadusuuringud on väga aeganõudev protsess.

Räägime natukene sinust kui inimesest ka. Kas sa saad minuga jagada, mis on sinu 20% tegevusi ja harjumusi, mis on toonud sulle tegelikult sinu edust enamiku?

Ma arvan, et need on need asjad, mida koolis ei õpetata ja elus ei õpita. Need on sünnist kaasa antud mingisugust sorti isikuomadused. Ma arvan, et minu puhul on nendeks soov teha. Soov teha midagi ägedat ja kui teha, siis teha hästi. Niimoodi on mind iseloomustatud küll – kui ma teen, siis ma teen täiega, ja kui ma ei tee, siis ma ei tee üldse. Aga, kui lööme adra maasse, siis lööme nii palju, kui vähegi läheb.

Kui saatevaatajad peaksid sinu ettevõtte või sinu enda tegemisi-toimetamisi soovima lähemalt uurida, siis milliseid kanaleid sa neile soovitaksid?

Mingisugused highlight’id olen ma pannud enda Facebooki kodulehele. Ja, kui tulevad mingisugused suuremad uudised nagu kosmosesse minek, siis meil hakkab jooksma uudisenupuke meie kodulehekülje peal ka.

Reaalselt sinu seade läheb nüüd kosmosesse järgmine aasta.

Jah, see on küll selline ajalooline moment nii Eesti kui terve maailma jaoks. Esiteks, Eestist ei ole teadaolevalt ühtki terviktehnoloogiat varem rahvusvahelisse kosmosejaama saadetud. Ja maailma kontekstis ei ole lihase toonust ja biomehaanilisi parameetreid kunagi kaaluta olekus varem mõõdetud. Sellessuhtes not too bad!

Lõpetame selle saate tüüpilise ankruküsimusega, mis mul on. Kui sa peaksid täna oma kõik tegemised jätma eilsesse päeva ja homsest algab sinu uus elu täiesti uues valdkonnas ning sul on järeltulija, kes võtab kõik su tänased tegemised sinult üle, ja sul on selle järeltulijaga kohtumiseks aega üks minut, siis kuidas sa selle ühe minuti veedaksid ja mis sa talle ütleksid?

Ma arvan, et ma ei räägiks talle mingisugustest tehnoloogiatest. Ma räägiksin talle hoopiski elu põhi alustaladest. Kõige tähtsam asi, mis mul talle tõenäoliselt öelda oleks, on õpi looma läbi armastuse ja avatud südamega. Ära vaata teisi, vaata iseennast, vaata endasse. Seal on väga lihtsad nõuanded. Kohe, kui tunned, et keegi teine on süüdi, siis see on nagu seal Ameerika talendisaates see punane rist, mis läheb põlema ebameeldiva heliga. Teine asi, ära anna hinnanguid. Püüa välja tulla sellest duaalsusest. Kolmas asi, mis kuulub selle teise asja juurde, on, et püüa jääda erapooletuks vaatlejaks. Usu iseendasse. Kui sa tahad, et asjad muutkusid, siis mõtle ja tunneta, millist elu sa soovid, ja siis otsusta. Otsuse koht on väga tähtis. Ilma otsuseta ei hakka mitte midagi muutuma.

 

PS. Blogipostituse autor on Karolin Kondrat.