Tagasi loetelu juurde

Amazon paneb Sinu müügirattad veerema (kui seda õigesti teha)

Maailma rikkaim mees, Jeff Bezos, asutas oma imelapse, Amazoni e-poe, enam kui 20 aastat tagasi. Ta tegi seda ajal, mil internetti suhtuti kui veidi kahtlasesse ja kohe-kohe mööduvasse trendi. Bezose unistus oli juba tollal pood, kust saab kõike. Tänaseks on tema unistus täitunud. IMPACT 80/20 digiprojektijuht Meril Mägi on end enam-üldse-mitte-väga-uudse teemaga (Amazonis müümine) üle keskmise kurssi viinud ning väisas ka kevadel toimunud Amazoni konverentsi. Nüüd jagab Meril oma Amazoni-mõtteid ka Sinuga.

Tänane olukord: üha rohkem inimesi tellib tooteid e-poodidest, mistõttu peavad kaubandusettevõtted ajaga kaasas käima ning lisaks füüsilistele poodidele oma tooteid ka internetis müüma. Ja isegi, kui ost sooritatakse füüsilisest poest, tehakse eelnev uurimistöö ikkagi veebis. Amazon on ilma igasuguse kahtluseta maailma suurim e-kaubamaja. Selle külastajad on peamiselt inimesed, kellel on tugev ostusoov (inglise keeles strong purchase intent).

Lisaks ostmisele külastavad inimesed Amazoni hinnavaatluseks ning uute toodete leidmiseks, seega võib väita, et Amazon toimib ka kui otsingumootor. Kui Google’it kasutatakse pigem veebisaitide ja info otsimiseks, siis Amazoni kasutatakse toodete otsimiseks.

Etteruttavalt võiks öelda, et Amazon on kaubandusettevõtte jaoks (väga) suure potentsiaaliga kanal, millest kiputakse pigem mööda vaatama.

Foto: Shutterstock.com

Miks just Amazon?

 • Amazonis on üle 310 miljoni aktiivse kliendi.
 • Amazonis on müügil üle 353 miljoni toote (lisaks raamatud, meedia, vein ja teenused).
 • Amazon Prime’i liikmed kulutavad aastas keskmiselt 1300$, seitse protsenti neist ostab iga päev midagi.
 • Amazoni külastajatel on ostumentaliteet ehk purchasing mindset, mistõttu on hea konversioonimäär ca 15 protsenti (see on lausa 3-5 korda suurem kui teistel e-poodidel).

Esimene samm: konkurentide analüüs ja trendid

Kuidas aga otsustada, kas Amazonis müümine on Sinu äri jaoks mõistlik?

Kui Sul on välja mõeldud toode või tootekategooria, mida soovid müüa, siis uudista esmalt Amazonis ringi ja vaata, mis nendes kategooriates toimub. Pea meeles, et Amazonis müümisel on kõige olulisem alustada konkurentide analüüsist.

Liiga konkurentsitihedasse valdkonda pole mõtet siseneda, sest Sa peaksid alguses liiga palju raha investeerima, et konkurentsis püsida ja esilehele saada.

Mõned näpunäited, mida konkurentide analüüsis vaadata:

 • Vaata üle konkurentide tootenimekirjad – pane kirja iga toote nimi, omadused, kirjeldus, pildid, hind.
 • Analüüsi konkurentide brändingut – tootekirjeldustes kasutatav toon ja keelekasutus, tootedisain jms.
 • Hinda kuu keskmist müüki. Selleks saad kasutada nt Jungle Scout rakendust.
 • Analüüsi konkurentide klientide tagasisidet (reviews) ning pane kirja, mis neile toote juures meeldib ja mis mitte.
 • Vaata, mis konkurentidel puudu on, nt kui keegi väidab midagi, aga ei näita, et see päriselt ka on nii (sertifikaadid, pildid).
 • Külasta konkurentide Amazon Store lehekülge.
 • Analüüsi konkurentide kasutatavaid märksõnu. Selleks on mitmeid tööriistu, näiteks Sonar, Merchantwords või Helium10.

Seejärel mõtle tehtud analüüsi tulemusel sellele, kuidas saad Sina oma kliendile Amazoni virtuaalsel turul toimetavatest konkurentidest rohkem väärtust pakkuda.

Kevadel Tallinnas toimunud Amazoni konverentsil jäi mulle kõrvu kõlama seal esinenud Amazonis aastaid edukalt müünud Ott Krauti mõte: “Konkurents on üks vähestest asjadest, mida sa ei saa muuta, kuid sa saad sellest lähtuda. Paku rohkem väärtust kui su konkurendid.”

Teine samm: reklaam ja turundus

Kui oled otsustanud, et Amazoni äri on Sinu jaoks, siis on järgmine etapp reklaam ja turundus. Alljärgnevalt toon välja mõned tegevused, millele tuleks esmajoones keskenduda:

 • Tee oma tooteleht korda. Tootelehel peaksid olema kvaliteetsed pildid, mis näitavad Sinu toote omadusi ja kasutusvõimalusi ning hästi kirjutatud toote kirjeldus, millesse on põimitud olulised märksõnad. Siia sobib hästi üks mõttetera eelpool mainitud Amazoni konverentsilt: “Pea meeles, et Amazonis müüme pilte, numbreid, tekste ja trende, mitte tooteid.”
 • Võimalusel kasuta Enhanced Brand Content’i.
 • Väga oluline on, et kasutajad jagaksid oma kogemusi. Tagasiside on väga tähtis, sest see loob ostjates usaldusväärsust.
 • Üks võimalus on kaasata oma strateegiasse mõjutusturundus, kuid tea, et see ei sobi kõikide toodete ja teenuste iseloomu ning võimalustega. Influencer-turunduse puhul on väga oluline leida üles just see suunamudija, kelle jälgijaskond on Sinu soovitav lõppklient.

Hea näide: populaarne peomäng Cards Against Humanity sai just mõjutusturunduse abil tuule tiibadesse. Loe inspiratsiooni saamiseks lähemalt Cards Against Humanity Amazoni edulugu.

 • Läbimõeldud otsingusõnade (search terms) strateegia.
 • PPC-reklaam ehk pay-per-click.
 • Sotsiaalmeediaturundus.

Kokkuvõtvalt soovin rõhutada, et Amazon on suurepärane müügikanal. Kuid selleks, et seal edu saavutada, tuleb esmalt viia läbi korralik konkurentide analüüs, panna paika müügi- ja turundusstrateegia, mille alusel tegutsema hakata, ning olla sihikindel.

Ja ära unusta – 20 protsenti ajast kuluta sellele, mis toob Sulle 80 protsenti päristulu.

Kui vajad nõu või abi, siis kirjuta meile!