Tagasi loetelu juurde

Mida toob 2019. aasta turunduses?

Autor: Kristjan Raude

Tuleviku ennustamine on tänamatu töö, parem on tulevikku ikka ise luua. Aga kuna paluti klaaskuulike ette võtta ja oma mõtted kirja panna, siis aastas korra võib sellist mängu mängida küll.

Soojenduseks võtame ette minu eelmise aasta (2018) prognoosi:

 • Edukas turunduse juhtimine muutub üha keerulisemaks. Uued kanalid, uued võimalused, uued reeglid, uued seadused ja uued ohud. Turundustiimi tuleb täiendada uute spetsialistidega või leida endale head koostööparterid. Ära ei tohi unustada, et uued kliendid on olulised, aga olemasolevad veel olulisemad!
 • Google’i ja Facebooki reklaamieelarved kasvavad jõudsalt. Soovime seda või mitte, need kanalid töötavad ja ma ei näe, et keegi neid ohustab.
 • Uus andmekaitseseadus on tekitanud parajat peavalu. Sellele järgneb uus seadus, mis on täna alles loomisel. Turundajate (ja ka ettevõtjate) elu tehakse oluliselt raskemaks ja rohkem kaitstakse tarbijate huve.
 • Facebook kaotab kasutajaid, nende YOY kasv on peatunud ja asendunud langusega. Tarbijad on hakanud teadvustama meeletut ajakulu, mis on umbes kaks tundi päevas
 • Instagram kasvatab populaarsust. Tarbijal on seda väga lihtne kasutada ja reklaamijal võimalus väga täpselt ja efektiivselt reklaame sihtida.
 • LinkedIn kasvatab samuti populaarsust. Kui esimesed uue omaniku Microsofti sammud olid platvormi arendamisel väga vales suunas, siis nüüd on hakanud mõistlikke uusi funktsioone välja tulema. Endiselt parim B2B keskkond.
 • Uued vahendid? Kui seda kuidagi kokku võtta, siis on selleks (turundus)tehnoloogia. Siia alla käib AI, chatbot’id, automatiseerimine, nutikad seadmed jms. Ühelt poolt vähendab see rutiinseid ja korduvaid tegevusi, teiselt poolt loob täiesti uued spetsialistid. Tulemusena kasvab turu vajadus nende järgi meeletult. Võtame näiteks Google Home ja Amazon Echo. Nende kasutuselevõtt nõuab näiteks sisu optimeerimist häälkäsklustele.

Jätan kokkuvõtte ja hinnangu andmise lugejale.

Vaadates 2019. aasta turunduse- ja reklaamiturgu, ei prognoosi ma siin mingit drastilist muutust. Viimastel aastatel on tehnoloogia meie valdkonda korralikult raputanud (heas mõttes). Vana enam ei kehti, uue esimene versioon on paberile kirjutatud, aga see vajab kohendamist.

Internet, mis oli veel mõned aastad tagasi imekanaliks nimega “Tasuta turundus”, küsib täna korralikku rahasummat. Sest kõik on seal. Ja sina tahad ka olla. Nii on ärile parem. Ära ei tohi unustada, et Facebook, Google, Amazon ja Twitter on börsiettevõtted, kelle põhieesmärk on rahuldada investoreid, mitte lõppkliente. Eelmine aasta tõi ka esimese korraliku tagasilöögi Facebooki ja Google’i pea kõigutamatule positsioonile.

Mis jätkub samas vaimus?

 • Reklaamieelarvete ületulemine digikanalitesse jätkub
 • Suurepärastest digispetsialistidest on endiselt puudus
 • Mõjutajatele (influencers) suunatud eelarved kasvavad edasi
 • Erinevate turundustehnoloogiate kasutuselevõtt/edasiarendus jätkub (nt turunduse automatiseerimine)
 • Ettevõtted on endiselt dilemma ees – kas teha turundust in-house või see sisse osta.
 • Eesti meediakanalid kaotavad turuosa Google’ile ja Facebookile. Üha rohkem on näha, kuidas traditsiooniline (Eesti) meedia integreerib digikanaleid oma tegemistesse (Paljas Porgand Itaalias, Hensugusta SHOW). Mida tulevik toob, on hetkel lahtine.
 • Kodulehe tähtsus turundusmaatriksis kasvab veelgi.

Mis on uut?

 • Eelmisel aastal arvasin, et GDPRiga tuleb n-ö näidislaks ära. Ei tulnud. Ilmselt sellepärast, et Google ja Facebook said niiehknaa korralikult nahutada. Ehk näeme näidiskeissi sel aastal.
 • Sisuturundus saab uue tähenduse. Blogi pidamine blogipidamise- ja SEO-eesmärgil on tänasel päeval üsna mõttetu. Kuidas rääkida oma lugu (mis ei ole müügilugu) erinevates kanalites nii, et see päriselt ka tooks esile soovitud muutuse lõpptarbija mõtlemises? #milliondollaranswer
 • 2019. aastal saadakse aru, et (turundus)andmete kogumisest ainuüksi ei piisa. Neid on vaja ka analüüsida ja tulemustest lähtuvalt oma taktikat muuta.
 • Ettevõttejuhid, kas a) annavad rohkem volitusi turundusjuhtidele või b) sukelduvad ise oluliselt rohkem imelisse reklaami- ja turundusmaailma. Ettevõtte areng ja turundus käivad tänases maailmas paratamatult käsikäes.

Eestis loodan ma näha reklaami- ja turundusvaldkonnas paremat mõistmist, mis puudutab üksteise tegemisi spetsialistide ja agentuuride tasandil. “Vanad klassikud” reklaamiinimesed saavad suurepäraselt aru reklaami ja turunduse põhiolemusest ja oskavad seda edukalt kampaaniates rakendada. “Uued ja vihased” digiturundajad laksavad hoopealt tulemustele orienteeritud digikanaleid.

Esimesed on teinud peamiselt bränditurundust (Brand Marketing), kus tulemusi ei mõõdeta, teised aga rohkem otseturundust (Direct Marketing), kus tulemused on A ja O.

Mõlemad tegelased on asendamatud. Koostöös peitub aga jõud. Hea meel näha vana ETKALi rebrändingut ja positsioneerimist Turundajate Liiduks. Ehk on see esimene samm?

Usun homsesse päeva, kus mõlemad tegelased ei tee mitte ainult koostööd, vaid saavad üksteise tegemistest aru ja suudavad kampaaniad ühiselt luua. Ilmselt näeme uut tüüpi agentuuri, sellist, mis toob need kaks koolkonda oskuslikult ühise katuse alla kokku.

Kahe koolkonna ühendamises võidab ettevõte, kellele turundust tehakse. On selleks siis spetsialisti tööandja või agentuuri klient. Ja kui tööandja/klient on rahul, on kõik rahul ning tööd jätkub kõigile.

Küsimuste või kommentaaride korral võta meiega julgelt ühendust!