Tagasi loetelu juurde

SEO ehk kodulehe optimeerimine

Igaüks meist teeb iga päev keskmiselt vähemalt 3-4 otsingut kasutades selleks Google otsingumootorit. Me otsime teenuseid, tooteid, võrdleme hindasid, uurime tagasisidet, surfame meelelahutuse eesmärgil jne. Filtreerimine seejuures otsingutulemusi aja, asukoha, värvi, sisutüübi jne järgi. Olenemata infovajadusest, me alustame otsimist just Googlest ja eeldame, et me saame sealt kõige vajalikuma info võimalikult kiiresti ja kvaliteetselt kätte. Kuidas see info sinna tekib? Kust Google teab, et mida me tahame lugeda või millised lehed lahendavad meie küsimused? Oluline küsimus ettevõtjale – mida saad Sina teha selleks, et Sinu koduleht ilmuks otsingutulemustes esimeste seas?

SEO ehk kodulehe optimeerimine otsingumootori orgaaniliste tulemuste jaoks

Otsinguid tehes pakub Google vasteks tulemusi nii makstud kui ka orgaanilised tulemuste seast. SEO keskendub mitte tasulistele tulemustele ehk sisule, mida otsingumootor ise hindab relevantseks ning kvaliteetseks ja mis pakuks otsingu tegijale võimalikult relevantseid vastuseid, mida ta otsib. 

Peamiselt räägime me Google otsingumootori otsingutulemustest, kuna Google omab ligi 90% maailma turumahust. Platvormil on välja ehitatud keerukad valemid ja lahendused ning erinevaid faktoreid, mida Google arvesse võtab otsingutulemuste kuvamisel, on umbes 200. Kodulehe optimeerimine tähendab, et koduleht peab olema tehniliselt võimalikult korras ja sisu informatiivne ning kasulik. Optimeerimine ei ole ühekordne tegevus, vaid pidev töö viies kokku erinevad tehnilised lahendused, sisu ning eeskirjad, mida arvestatakse otsitulemuste järjestamisel. 

Miks peaks tegelema SEO ehk kodulehe optimeerimisega

Üle 90% ostuteekondadest algab internetist ning on selge, et need, kes ei ole panustanud oma kodulehte ja teenuse kirjeldusse, kaotavad potentsiaalsed kliendid ja langevad konkurentsist välja. Enam veel – otsingutulemustes ei ole oluline mitte lihtsalt ilmuda esimesel lehel, vaid eesmärk on ilmuda soovituslikult esimesel 5 positsioonil. Kui Sinu äri seisukohalt on oluline olla leitav internetis, siis SEO peaks olema kindlasti osa ettevõtte turundusstrateegiast.

Millest SEO koosneb?

SEO faktorid jaotuvad lehel olevateks (onsite) ja lehevälisteks (offsite) faktoriteks. Mitte kõigi 200 elemendiga ei tehta igapäevaselt tööd, kuid suuremat kaalu omavad järgnevad:

Kodulehe sisesed faktorid:

 • märksõnad ja tekstiline sisu;
 • erinevad sisutüübid (pildid, failid, graafikud, videod jne)
 • kodulehe struktuur;
 • tehnilised vead (dublikaatsisu, 404 lehed, lehe kiirus, puuduvad meta kirjeldused, titled jne);
 • Kasutajasõbralikkus (UX);
 • mobiilisõbralikkus;
 • siselinkimised;
 • otsirobotitele avatus;
 • ümbersuunamised;
 • jne.

Kodulehe välised faktorid:

 • lingid (backlinks);
 • local places (Google My Business profiil);
 • sotsiaalmeedia turundus;
 • külalisblogid ja influencer turundus.

Kodulehe optimeerimine kui strateegia – millest alustada?

Kõige olulisem on kodulehe optimeerimisel sisu ja linkimised, mis toetavad lehe autoriteetsuse kujunemist. Samuti ka lehe üldine tehniline olukord. Selle teadmise saamiseks on mõistlik teha spetsialistil audit, mis annab ülevaate nii otsingumahtudest kui ka tehniliste vigade kohta, mida tuleks võimalusel koheselt eemaldada.

Audit raames koostatava märksõna analüüsi tulemusel saab paika panna sisuturunduse strateegia. Lähtuvalt konkurentide tegevusest, otsingumahtudest ning ka sisumiselt info jagamise vajadustest luuakse plaan vähemalt järgnevaks pooleks aastaks. Plaan peab sisaldama detailset infot, kui palju sisu peaks olema Sinu kodulehel ning millise intervalliga on soovitatav neid edaspidi postitada. Samuti soovitused pikkuste, sisutüüpide ja võimenduskanalite kohta. 

Auditi tehniline pool annab detailse ülevaate faktoritest, mis on täitmata ja mis takistavad näiteks otsirobotite tööd. Kui tehnilised onsite tööd on tehtud, siis saab keskenduda välistele teguritele ning hinnastada mahu ja tegevused, mis on vajalikud offsite tegevusteks. Siia hulka kuuluvad nii linkide genereerimine (link building), kui ka koostöö teiste meediaplatvormide, influencerite ning külalisblogijatega. Oma roll on ka makstud meedia strateegial. 

Samuti mängib olulist rolli Google MyBusiness profiil ja sotsiaalmeedia kanalites olev sisu ja kasutajate aktiivsus, mis suunab liiklust kodulehele. Iga detail mängib suuremat või väiksemat rolli kodulehe autoriteetsuse kujunemisel.

SEO strateegia olulisus ja tulemuslikkus

Optimeerimine on rutiinne tegevus ja vajab pidevat panustamist. Seejuures on Google kui elav organism, mis koguaeg on muutuses ning valideerib ja tõstab otsitulemusi ringi. Ikka selleks, et pakkuda parimat tulemust otsingu tegijale. Selles valguses peab arvestama, et nii sisu tootmine, optimeerimine ja korrigeerimine võtab aega ja sellest olenemata ei ole tulemus garanteeritud. Kuid kui sisu on hea, leht tehniliselt korras, siis:

 • Orgaanilisest kanalist tulev tulev liiklus kodulehele toimub pika aja jooksul (kui sisu relevantsus ei muutu, siis muutub leht ajas ainult tugevamaks ja autoriteetsemaks);
 • hästi optimeeritud lehtede positsioon ja liikluse maht ei sõltu meedia eelarvest;
 • juba optimeeritud sisu ei nõua lisa investeeringuid;
 • annab rohkem potentsiaali paljudele uutele märksõnade positsioonidele.

Kogemustele toetudes saame öelda, et hästi optimeeritud koduleht toob umbes poole ja enamgi kodulehe liiklusest.

 

Võta ühendust